Sosyal Medya Pazarlaması için 5 ipucu!

Sosyal Medya Pazarlaması İçin 5 İpucu

Sosyal medya pazarlaması, her marka ve sektörün günümüzde önem verdiği bir kavramdır. 2 milyar kullanıcısı olan Facebook ve 1 milyon kullanıcısı olan Twitter ve LinkedIn gibi mecralar düşünüldüğünde, herkesin aktif olması ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde sadık takipçilere sahip olması çok önemlidir. Ancak, hedef kitlenize nasıl ulaşacağınız ve aradıkları içeriği onlara sunmak, sosyal platformlara atılacak ilk adımdır.

İnsanların paylaşacağı faydalı içerikler üretin

Sosyal platform kavramı, tamamen insanların ilgi duyacağı, faydalı ve paylaşılmaya değer içerikler üretmekle ilgilidir. Bu birçok firma ve birey için zordur çünkü hedef kitlesine hitap eden içeriği yaratmak için gerekli zamanı ve emeği harca(ya)mazlar. Hedef kitle ile alakalı olan içeriği bulmak için yapılacak en mantıklı hareket, internet pazarlaması ile ilgili en iyi isimler ve blogları araştırmaktır. Bireysel ve marka isimlerinin yanında, içerik herşeydir, o yüzden bu konuda elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Daha iyi bir LinkedIn profil sayfası oluşturmak

LinkedIn, sektörlerin ve profesyonellerin birbirleriyle bağlantı kurdukları, internetteki en büyük sitelerden biridir. 300 milyon aktif kullanıcı sayısını göze alırsak, profilinizi sürekli güncel tutmanız ve en iyi yaptığınız işleri öne çıkarmanız, kalabalığın içinden sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Ne söyleyeceğini bilmek ve hedef kitlenizle iletişim kurmak

Hemen hemen herkesin, web sitesinin ve markanın bir sosyal medya hesabı vardır ancak bunların hepsi aktif olarak tweet atmaz veya takipçileriyle alakalı içeriklerini güncellemezler. Twitter sosyal takipçilerinizi arttırmak için kullanılabilecek en büyük platformlardan biridir ve bütün takipçilerinizle anlık olarak bağlanabilmenizi sağlar. Twitter başarınıza en çok etki edecek olgulardan bazıları, takipçilerinizi tanımak, günün hangi saatlerinde tweet atacağınızı bilmek, takipçilerinizin ilgisini çekecek içeriği yaratmak ve cevap veremelerini sağlamak ve tabi ki bu süreçte markanızı takip eden herkesi takip etmek. Bu metodlarda uzmanlaştığınızda, değerli ve tanınmış bir sosyal medya hesabına sahip olacaksınız.

Ayrıca düzenli olarak paylaşımlarda bulunmak da en önemli konuların da başında geliyor. Hiçbir sosyal medya sayfası tek bir paylaşımla binlerce takipçi kazanmamıştır. Bir şekilde kazanmış ise de bu takipçiler, düzenli içerik gelmediği takdirde yavaş yavaş takibi bırakacaklardır.

Sosyal Medyayı profillerinizin seviyesini yükseltmek için kullanın

Sosyal medyanın gücünü ve herhangi bir zamanda kaç kişiye ulaşılabileceğini çoğumuz biliyoruz. Çoğu kişinin bilmediği veya takdir etmediği şey ise, sosyal medyanın isminizi ve markanızı bu süreçte nasıl yükselttiğidir. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve Linkedin gibi web siteleri Google tarafından oldukça yüksek sıralarda listelenmişlerdir, ama daha önemli olarak, bireysel ve markalar için de yüksek sıralardadırlar. Bu sosyal medya platformlarının yanı sıra YouTube da artık en çok ziyaret edilen sitelerin başına gelmektedir. Bu da demek oluyor ki, sektörünüz ile ilgili sosyal medya ortamlarında isminiz, siteniz ve/veya markanız için bir profil yaratmalısınız. Bunu yaparak, sadece arama motorlarında ilk sıralarda şansınızı arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda sitenize birçok backlink de almış oluyorsunuz.

Örneğin, kurabiye tarifleri ile ilgili bir web siteniz var. Bunun için Instagram, Pinterest gibi platformlar daha uygun olacaktır. Ama Teknoloji, oyun vb gibi konularda Pinterest yerine, Facebook, Youtube daha uygun olacaktır. Siz de sektörünüzdeki nişi bulup ona göre sosyal medya platformlarında hesap açmalısınız.

Sosyal medyanın zeminini anlamak ve aldatıcı yorumları dinlememek

Milyonlarca insan Instagram, Twitter, Facebook, YouTube ve LinkedIn’de sadece aktif değiller, aynı zamanda kendilerini sosyal medya uzmanı olarak da görmektedirler. Bu da bir çoğu efsane olan yalan yanlış bilgilerin ortamda dolaşmasına sebebiyet verir.

Bu efsanelere örnek verirsek:

  • Rakipleriniz yenmek için çok güçlü.
  • Sosyal medyanın gerçek satışlara hiç etkisi yok.
  • Sosyal medyada yatırımlarınızın karşılığını ölçecek bir yöntem yok.
  • Ben sosyal medya kullanmıyorum bana saçma geliyor

Yani kısaca, performansınızı aktivitenizi, kendi deneyimlerinize göre değerlendirin ve online efsanelerin ve hurafecilerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Hesaplarınızın kontrolünü elinize alın!

Gördünüz gibi, sizi sosyal mecra pazarlaması konusunda doğru yola yönlendirecek birçok kaynak ve rehber bulunmakta. Takipçilerinizi arttırmanın ve yönetmenin en iyi yolu, markanızın bir takipçisi olmak ve markanızdan ne görmek istediğinizi ve ne değer almak istediğiniz bilmektir. Birçok marka, takipçi sayılarını arttırmaya odaklanmışlardır, ama günün sonunda önemli olan girişim ve değerdir.

Categories

Yazı İçerikleri