Responsive Web Tasarım’ın 5 Faydası

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Responsive Web Tasarım nedir?

Responsive Web Tasarımı terimini, ilk olarak Ethan Marcotte, Mayıs 2010’da yazdığı A List Apart makalesinde, akıcı ızgaralar, esnek resim dosyaları ve media queryleri için kullanmıştır. Daha sonra 2011 yılında yazdığı Responsive Web Design kitabı ile, responsive web tasarımının teori ve pratiğini anlatmıştır.

Peki Responsive Web Tasarım ne demektir? Kısaca şöyle özetleyebiliriz. Tasarlanmış olan web sitesinin, her boyut ve çözünürlükteki cihazlarda düzgün görünebilmesine responsive web tasarımı diyebiliriz. Örneğin, web sitemizi şu an bir telefondan veya tabletten geziyorsanız, en üstteki menünün görünmediğini farkedeceksiniz. Ama yine web sitemizi masaüstü bir bilgisayardan veya büyük ekranlı bir tablet vs. cihazdan açtığınızda üstteki menümüz görünür olacaktır.

Responsive tasarımın 5 faydası

Geçtiğimiz 3 yıla damgasını vuran bu tasarım trendinin faydaları nedir? En büyük 5 avantajını sıralayacak olursak:

1. Esneklik

Responsive web tasarım yöntemiyle yapılmış sitelerde, içerik akıcıdır, yani her çözünürlük ve cihazda özgürce hareket edebilir. Hem ızgaralar, hem de resim dosyaları akıcıdır. Bu akıcılığı, içinde bulunduğu bir kabın şeklini alan sıvıya benzetebiliriz.

2. Mükemmel Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi, her web sitesinin gözönünde bulundurması gereken bir unsurdur. Kullanıcılar, istedikleri cihaz ile istedikleri şekilde web sitenizi ziyaret edebilmelidir. Responsive tasarımda, kullanıcıya kullandığı cihaza bağlı kalmaksızın optimal kullanıcı deneyimi sunmak en önemli konudur.

Responsive Web Design - Theoria Web Tasarım3. Hesaplıdır

Bütün cihazlarda düzgün görünen tek bir web sitesi yaptırmak varken, masa üstü için ayrı, mobil cihazlar için ayrı web sitesi yaptırdığınızı düşünün. Bu sizin için hem zaman hem de nakit olarak dezavantajlı olacaktır. Ayrıca iki sitenin aynı anca güncellenmesi ileride sıkıntı yaratabileceği gibi, kullanıcılarınızın da iki ayrı web sitesini takip etmek zorunda kalacağı da bir gerçektir. Responsive web tasarım, SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu uygulamalarınızı da tek bir site üzerinden yönetmenizi sağlayacağı için daha kullanışlıdır.

4. Google tarafından önerilir

Arama motoru pazarındaki %67 payıyla, Google birşey söylerse biz dinlemek zorundayız. Google responsive web tasarımının mobil cihazlarda gerekli olduğunu söylüyor ve daha da ileri giderek, en verimli tasarım şeklinin olduğunu belirtiyor.Bunun sebebi, responsive web tasarım ile yapılmış web sitelerinin tek bir URL’si olduğundan, google için tek bir siteyi crawl etmek (yani taramak) ve bilgileri organize etmek çok daha kolay. Bunu bir de mobil versiyonu olan ve farklı bir html’si ve URL’si olan bir site için yaptığını düşünün.

5. Yönetimi çok kolaydır

Masaüstü ve mobil cihazlar için iki ayrı web sitesi sahibi olmak, farklı SEO çalışmalarına sahip olmak zorunda kalmaya sebebiyet verir. Tek bir siteyi ve SEO çalışmasını yönetmek, iki siteyi ve iki SEO çalışmasını yönetmekten çok daha kolaydır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Categories

Yazı İçerikleri