Google Web Stories WordPress Eklentisi resmi olarak yayınlandı (2020)

Google Web Stories WordPress Eklentisi resmi olarak yayınlandı

Google, daha önce beta versiyonu yayınlanmış olan Google Web Stories WordPress Eklentisi’ni resmi olarak yayınladığını duyurdu. Bu WordPress eklentisini kullanarak kolayca web hikayeleri yaratıp takipçilerinizi arttırabilirsiniz.

Google, Web Stories WordPress Eklentilerinin beta sürümünden çıktığını ve artık WordPress Eklenti Sayfası’nda bulunabileceğini duyurdu. Bu eklenti, WordPress yayıncılarının Google Web Stories formatında içerikler üretmesini kolaylaştırarak, yayıncıların daha fazla ziyaretçi çekmesine olanak veriyor.

Eklenti daha önce GitHub’da beta sürümü olarak bulunmaktaydı. Artık tam olarak yayınlanmış bir WordPress eklentisi olarak kullanılabilmekte.

Google’da daha fazla yerde görünün

Web Stories, varolan içeriğinizin hızlı bir şekilde ulaşılabilecek şekilde kısa bir içerik versiyonu. Bu yüzden formatın ismi Web Stories. Yani Web Hikayeleri. Artık neredeyse bütün sosyal medya platformlarına entegre edilen story / hikaye kavramı, webde de kullanılabilecek.

Webde bir arama yaptığınızda, arama sonuçlarında çıkan sayfalarda kurulu ise, kullanıcılar dilediklerinde yazının tamamına ulaşmak için storye tıklayabiliyorlar.

Web Stories formatında içerik, Google Arama sonuçlarının en üstünde görülebiliyor. Ancak başka yerlerde de görülebilmek için fırsatlar mevcut.

Google, Web Stories formatındaki içerikleri aşağıdaki yerlerde gösteriyor:

  • Google Aramalar
  • Google Görseller
  • Google Discover
  • Google App

Google Web Stories WordPress Eklentisi Ekran Görüntüsü

İçeriğin Google Web Stories formatına uygun olmasını sağlamak için yapılması gereken irili ufaklı birkaç işlem bulunuyor. Örneğin, videolar dikey değil, yatay olarak konulmalı. Bu da mobil cihazlar ve responsive  için tabi ki. Tüm story formatlarında olduğu gibi (her ne kadar dikey videoları hiç onaylamasak da) burada da dikey video şart.

Buna ek olarak, en düşük yazı karakteri (font) boyutu 24px olmalı ve Web Stories sayfası 200 karakterden fazla yazı içermemeli.

Tabi ki bunları responsive web tasarım, içerik yönetimi vb. işlerle ilgilenen kişiler çok iyi bilecek olsalar da, kendi web sitesini yöneten küçük işletme sahibi veya zamanını ve enerjisini daha farklı işlere harcamak isteyen insanların akılda tutup dikkat etmesini beklemek zor olur.

Google Web Stories WordPress Eklentisi, bir kullanım kılavuzu veya rehber okumadan, kolaylıkla Web Stories yaratmamızı sağlıyor.

Bu yeni eklenti, sürükle bırak şeklinde kullanılan bir arayüz ve hazır şablonlara sahip olduğundan ve web stories yaratma işlemini çok kolaylaştırıyor.

Google ayrıca stock görsel ve video içerik üreticileri ile ortaklıklarda bulunarak, eklenti kullanıcıları için ücretsiz resim ve video desteği de vermekte.

Google Web Stories Ekran Görüntüsü

Google, yaptığı açıklama diyor ki:

Unsplash ve Coverr ile işbirliği içine girip, yüksek kaliteli fotoğraf, video içeriklerini tek tıkla ücretsiz olarak kullanıcılara sunulacak hale getirdik. Yakın gelecekte , daha fazla şablon, stock görsel ve özellikleri de ekleyeceğiz.

Web Stories WordPress Eklentisi’nin Faydaları:

  • Kolaylıkla etkileşimi artıracak güzel görseller yaratmak: Teknik bir bakış açısıyla, Web Stories Eklentisi, hikaye görsellerini mümkün olan en kısa şekilde oluşturmanızı sağlıyor.
  • Editoryel özgürlük ve markalama için yaratıcı esneklik sağlıyor: Web Stories Eklentisi, paylaşım ve sürükleyici içerikler için kullanılmak üzere bünyesinde esnek tasarım şablonlar, standardize edilmiş kullanıcı arayüzü kontrolleri ve komponentler ile geliyor.
  • Hikayelerinize webde bağlantı verin ve paylaşın: Web stories, tek bir ekosisteme bağlı kalmadan, farklı siteler ve uygulamalar arasında paylaşılabilir ve siteye gömülebilir.
  • Hikayelerinizi takip edin ve ölçün: Viral paylaşım ve gelir kazanma amaçlı olarak analytic desteği bulunuyor.
  • Web hikayelerinizin hızlı yüklenme süreleri ile takipçi ve okurlarınızın dikkatini çekin: Web Hikayeleri, inanılmaz hızlıdır ve sayfa hızlı açıldığı için takipçileriniz sitede daha uzun vakit geçirirler.
  • Kapsamlı bir hikaye anlatımı ile okurlarınızla etkileşime geçin: Web Stories, mevcut okurlarınıza ulaşmak için yeni ve modern bir yoldur.

 

Google Web Stories WordPress Eklentisi Ekran Görüntüsü

 

Web Stories WordPress Eklentisi Gereksinimleri

Google’s Web Stories WordPress Eklentisi, en düşük WordPress 5.3.1 versiyonunu istiyor. ayrıca yine en düşük PHP versiyonu da 5.6 olmalı. Şu anda PHP en üst sürüm 7.4 ve sunucunuzdan bu ayarı yapabilirsiniz. Nasıl yapıldığını bilmiyorsanız web sitenizin yönetici ile iletişime geçebilirsiniz.

Google Web Stories WordPress Eklentisi, WordPress Eklenti Sayfası‘ndan indirilebilir durumda. Tabi ki çok kolay bir şekilde WordPress yönetici panelinden aratılarak da kurulabilir. 2020 yılının en iyi ücretsiz Wordrpess eklentisi konusundaki yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Kaynaklar:

Google’s WordPress Eklentisi Duyurusu
Web Stories for WordPress Page
Web Stories WordPress Eklenti Sayfası

Categories

Yazı İçerikleri