Instagram Reels nedir ve nasıl kullanılır?

Instagram Reels nedir ve nasıl kullanılır?

Dünya üzerinde 1 milyardan fazla aylık kullanıcısı olan Instagram, 5 Ağustos 2020’de yaptığı bir duyuru ile Instagram Reels özelliğini tüm dünyaya duyurdu. Dünyada veya ülkede en çok etkileşim alan ve beğenilen içeriklerin gösterildiği Keşfet (Discover) özelliğini kaldırıp yerine Instagram Reels özelliği getirildi.

Instagram Reels nedir ve nasıl kullanılır merak ediyorsanız, gelin hep beraber öğrenelim.

Instagram Reels nedir?

Instagram Reels nedir sorusunu sormadan önce aslında TikTok’u biraz anlamamız gerekiyor.  Tik Tok, genelde 14-17 yaş aralığında gençlerin kullandığı bir sosyal medya platformu. 15 saniyelik videolar yüklenebiliyor, aynı zamanda mesajlaşma , beğeni ve paylaşma özellikleri de mevcut.

Dünyada 500 milyondan fazla insanın kullandığı TikTok uygulaması, gençler tarafında ülkemizde de oldukça sıklıkla kullanılan bir uygulama.

Ancak geçtiğimiz aylarda TikTok’un kullanıcıların kişisel bilgilerini arka planda sürekli işlediği, üçüncü parti şirketlerle paylaştığı, cebinizde iken bulunduğunuz konumu izleme gibi bir sürü güvenlik sorunları olduğu farkedildikten sonra yavaş yavaş kullanıcı kaybetmeye başladı.

Instagram Reels de TikTok’un bu basit ve etkili fikrini çok beğenmiş olacak ki, TikTok benzeri yine 15 sn video yüklenebilen ve zaten her gün sürekli kullandığımız Instagram uygulaması üzerinden kullanılan bir özellik getirdi.

Instagram Reels nasıl kullanılır?

Uygulamayı açtığınızda sol üstteki kamera butonuna basıyoruz ve varsayılan olarak gelen Story’nin yanındaki Reels’ı seçiyoruz.

Instagram Reels Video Araçları

UYARI: Hesabınız gizli hesap değilse, paylaştığınız içerikler herkes tarafından görülecek ve içerikleri kullanılabilecektir.

 

Daha sonra aşağıdaki araçları kullanarak hemen video çekip içerik üretmeye başlayabiliriz:

Ses / Müzik

Bu araç ile, Instagram müzik kütüphanesindeki müzikleri kullanabilir veya kendi ürettiğiniz müzik/ses içeriklerini kullanabiliriz. Ayrıca takipçileriniz veya arkadaşlarınız sizin kendi ses içeriğinizi kendileri de paylaşımlarında kullanabiliyor.

AR (Arttırılmış Gerçeklik) Efektleri

Son birkaç yıldır gittikçe popülerleşmeye başlayan AR uygulamaları hem eğlenceli hem de yaratıcı işler için kullanılabiliyor. Selfie çekerken köpek suratı, gözlük bıyık ekleme efektlerini örnek gösterebiliriz.

Zamanlayıcı ve Geri Sayma

Instagram Reels Video Zamanlama Aracı

Bu araç ile videonun kaç saniye olacağını ayarlayabiliyor, tuşa bastıktan sonra 3 veya 10 saniye sonra çekim yapmaya başlayacak şekilde belirleyebiliyoruz.

Hizalama

Instagram Reels Video Hizalama Aracı

Bir önceki reel’inizdeki bulunduğunuz yeri hizalayarak, videolar arası hatasız geçiş yapabilmemize yarıyor. Örneğin elimizi çektik, videoyu durdurup başka bir video çektikten sonra tam olarak aynı noktaya tekrar elimizi  yerleştirip videoyu devam ettirebiliyoruz. Bunun için de Instagram Reels Video Hizalama aracını kullanıyoruz.

Video Hızlandırma ve Yavaşlatma

Instagram Reels Video Hızlandırma Aracı

Videoyu onda üç ve onda beş hızlarında yavaşlatırken, 2 katı ve 3 katı olacak şekilde de hızlandırabiliyoruz. Ağır çekim videolar çekebilir ya da müziğin ritmine uymak için videolarımızı yavaşlatabiliriz.

Instagram Reels videoları arka arkaya çekilebildiği gibi, tek seferde tek bir video olarak da çekilebiliyor. Videoyu çekerken parmağınızı video butonundan kaldırdığınızda klip duruyor ve tekrar butona basarak ikinci klibi devam ettiriyoruz.

Instagram Reels paylaşımları nasıl yapılır?

Instagram Reels nedir sorusuna cevap verdiğimize göre, şimdi de Instagram Reels videoları nasıl paylaşılır sorusunu yanıtlayalım.

Instagram Reels videolarının iki çeşit paylaşım şekli var.

Herkese Açık Hesaptan Paylaşım:

Instagram hesabınızı gizli hesap olarka yapmadıysanız hesabınız herkese açık hesap demektir. Bu tip paylaşımlarda paylaşılan video Keşfet yerine gelen Reels bölümünden herkese açık şekilde yapıldığı için, videoyu herkes görebilir ve içerdiği sesler, müzikler herkes tarafından kullanılabilir.

Gizli Hesaptan Paylaşım:

Gizli hesap olarak ayarlanmış hesaplardan yapılan paylaşımlarda, Instagram Reels videolarını sadece paylaşan kişinin takipçileri görebiliyor ve bu videodaki görsel, ses, efekt gibi bileşenleri takipçileri ile paylaşamıyorlar.

Instagram Reels videoları nasıl indirilir?

Instagram Reels videoları nasıl indirilir diye sorduğunuzda, bu sorunun çok basit bir cevabı var. Hem iOS’ta hem de Android işletim sistemine sahip Xiaomi, Samsung, Huawei veya benzeri cihazlarda bulunan ekran kaydı özelliği ile  Instagram Reels videolarını cihazınıza kaydedebilirsiniz.

Instagram Reels ile TikTok arasında ne fark var?

Instagram Reels ile TikTok arasında ayırt edilbilen farklar tabi ki var.

Örneğin ikisi arasındaki en büyük fark, Reels videoları maksimum 30 saniye ile sınırlandırılmış iken TikTok videolarının en fazla 1 dakika ile sınırlı olmasıdır.

Instagram Reels mi TikTok mu kullanmalıyım?

Eğer videolarınızın uzunluğu için size 15 sn az geliyorsa TikTok kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca müzik ve ses ekleme kolaylığı bakımından TikTok bir adım daha önde görünüyor.

Ancak Instagram Reels’in de hali hazırda Instagram uygulamasının içinde bulunması, kullanım kolaylığı ve sıklığı düşünüldüğünde oldukça tercih edilesi olduğu aşikar. Herkese açık hesaptan yapacağınız kaliteli paylaşımlar ile milyonlarla kişiye çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz olabiliyorsanız, iki platformda da olup bilinilirliğinizi arttırmanız yönündedir. Güvenlik riskleri sebebiyle TikTok’tan biraz uzak durmakta da fayda var.

Evet yazımızın sonuna geldik. Daha önce Instagram Reels kullandınız mı? Instagram Reels ile TikTok  arasındaki farklar size göre nedir? Arttırılmış gerçeklik özelliğini denediniz mi? Instagram Reels hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Kaynak: Instagram Reels resmi duyurusu

Categories

Yazı İçerikleri