10 En İyi Ücretsiz WordPress Eklentisi (2020)

10 en iyi ücretsiz WordPress eklentisi 2020

Dünyadaki web sitelerinin dörtte birinin altyapısını oluşturan WordPress, hem kullanım kolaylığı hem de ücretsiz olması nedeniyle en çok tercih edilen web sitesi yazılımlarının başında geliyor. Ayrıca içerdiği eklentiler ile de, normalde yazılımcılara yüklü paralar verilerek web sitenize ekletebileceğiniz özellikler de çok kolay bir şekilde web sitenize yüklenebiliyor.

Bu yazımızda sizlere sitelerinizde kullanmanızı önerdiğimiz 2020 yılında 10 en iyi ücretsiz wordpress eklentisi konusundan bahsedeceğiz.

WordPress eklentileri diğer adıyla pluginleri, WordPress’te normalde bulunmayan birçok özelliği web sitenize yükleyerek kullanılabilir hale getiren küçük yazılımlardan ibarettir. Örneğin standart WordPress kurulumunda olmayan ve SEO için oldukça önemli olan SEO kontrolleri, yüklediğiniz bir eklenti yardımıyla çok kolay bir şekilde ayarlanabilir hale gelebiliyor. Ya da sitenizin güvenliği ile ilgili bütün kontrolleri yapıp dışarıdan gelecek saldırılara karşı koruyan güvenlik eklentileri de olduğu gibi, görsellerinizi sıkıştırıp boyutlarını küçülten optimizasyon eklentileri gibi.

 

1. Rank Math (SEO) *SEO için en iyi ücretsiz WordPress eklentisi

Rank Math - En iyi WordPress Eklentisi

Rank Math SEO eklentisi, bize göre en iyi ücretsiz SEO eklentisi olarak harika bir iş yapıyor. Uzun bir süredir (yaklaşık 5-6 yıldır) piyasada sadece Yoast SEO eklentisi kullanılıyordu. Şu anda 3 milyondan fazla web sitesinde halen de kullanılmakta. Ancak Rank Math, Yoast SEO’nun premium yani ücretli versiyonunda sunduğu birçok özelliği ücretsiz olarak kullanıcılara sunarak bir anda Yoast’tan daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Rank Math SEO, kurulum kolaylığı açısından Yoast’un bir tık önünde. Eklentiyi ilk kurduğunuzda  Google Search Console hesabınızla bağlantısı da yaparsanız daha sonra web sitenizden Google Search Console ‘daki bilgileri de görmenizi sağlıyor.

Bunun yanında normalde Yoast’un ücretsiz versiyonunda bir sayfa/yazı için sadece tek bir anahtar kelime seçebiliyorken, Rank Math’te istediğiniz kadar anahtar kelime seçebiliyorsunuz. Sadece bu özellik Rank Math SEO eklentisini seçmek için yeterli.

Rank Math’in bir diğer özelliği de, 404 hata monitörü ve otomatik yönlendirmeler. Bu özelliklerin ikisi de Yoast’da ücretli olarak sunuluyor. 404 hata monitörü, web sitenize hatalı linklerden gelen tıklamaları kaydediyor ve isterseniz bunları otomatik olarak ana sayfanıza yönlendirebiliyor. SEO için muhteşem bir özellik.

Rank Math’in yaptıkları bunlarla da sınırlı değil. En son gelen özelliği ile artık Google Analytics hesabınızı da Rank Math’e bağlayarak sitenizin istatistiklerini görebilirsiniz.

Önceki yazılarımızda bahsettiğimiz Google Web Stories WordPress Eklentisi desteği de son gelen özellikler arasında.

Kısacası Rank Math SEO, SEO konusunda şu anda önerebileceğimiz en iyi ücretsiz WordPress eklentisi.

 

2. Sucuri Security (Güvenlik)

Sucuri Security En iyi Ücretsiz WordPress Eklentisi

Konu internet olunca güvenlik her zaman en önemli konulardan biri haline gelmekte. Web sitenize ister 100 ister 100.000 kişi ziyaret etsin, WordPress altyapılı siteler sürekli olarak saldırı altındadır. Bu konuda yardımınıza WordPress güvenlik eklentileri koşar ancak sitenizin performansını etkilemeyecek eklentiler artık SEO ve hız için çok daha önemli hale geldi.

Güvenlik eklentisi olarak önereceğimiz Sucuri Security, oldukça basit ve kolay yönetimi ile sizin için bütün güvenlik önlemlerini alıyor.

Eklentiyi kurduktan sonra çalıştırmak için API Anahtarını size verilen linkten alıp siteye girdikten sonra, eklenti tam olarak çalışmaya başlıyor.

 

3. Elementor (İçerik)

Elementor - En iyi Ücretsiz WordPress Eklentisi

Aslında başlı başına bir yazı konusu olan bu muhteşem eklentiyi burada kısaca anlatmak zor olacak. Elementor, hiçbir tema satın almadan, sürükle bırak yöntemiyle kendi tasarımlarınızı yapmanıza izin veren inanılmaz kullanışlı bir WordPress eklentisi.

WordPress sitenizi kurduktan sonra Elementor destekli ücretsiz WordPress temalarından birini seçip, tamamen boş bir tuvalde resim yapıyor gibi sıfırdan web sitenizin tasarımını yapabilmeniz mümkün.

Bize göre en güzel özelliklerinden birisi, tasarladığınız web sitesinin farklı cihazlarda nasıl göründüğünü gösteren cihaz menüsü. Hangi cihaza tıklarsanız o cihazda sitenin nasıl görüleceğini size gösteriyor ve yaptığınız ayarlar diğer cihazlar için geçerli olmuyor. Böylece cihaza özel tasarımları çok rahat yapabiliyorsunuz. Eskiden bu iş için yüzlerce kod yazmak gerekiyordu.

Ücretsiz versiyonu birçok özelliği ile oldukça yeterli bir çözüm sağlıyor ancak tasarımı daha da kapsamlı hale getirmek istediğinizde Elementor Pro’ya geçmek isteyeceksiniz. Yıllık 49$ ücreti olan Elementor Pro ile yapamayacağınız web sitesi yok.

 

4. Google Analytics Dashboard Plugin for WordPress by MonsterInsights (İstatistik)

Monster Insights - En iyi Ücretsiz WordPress Eklentisi

WordPress sitenizi kurdunuz ve yayına aldınız her şey çok güzel ilerliyor ancak sitenize o hafta kaç kişi girmiş, geçen haftaya göre artmış mı azalmış gibi bilgileri sizin için Başlangıç ekranında gösteren oldukça kullanışlı bir eklenti. Ücretsiz versiyonunda çok temel bilgiler verse de çoğu kullanıcı için yeterli bilgiler vermekte.

Monster Insights kullanabilmeniz için, Google Analytics üzerinden bir Universal kod oluşturmanız gerekiyor. Daha sonra Monster Insights kurarak Google Analytics hesabınızla bağladığınızda, hem web sitenize Google Analytics kodlarını yerleştiriyor, hem de sitenin arka yüzünde bu istatistiklerinizi görmenizi sağlıyor.

Sitenize gelen kullanıcıların hangi sayfaya girdikleri, arama motoruna ne yazdıkları gibi bilgileri de gösteren Monster Insights şu anda 3 milyon’dan fazla WordPress sitesinde kullanılmakta.

 

5. WooCommerce (E-Ticaret)

Woocommerce - En iyi Ücretsiz WordPress Eklentisi

WordPress’te e-ticaret denilince ilk akla gelen eklenti her zaman WooCommerce’tür. E-ticaret konusunda istediğiniz her işi yapan bu eklenti, satın aldığınız temaların da verdiği destekler her işinizi görecek şekilde tasarlanmıştır. E-ticaret konusunda bulabileceğiniz en iyi ücretsiz WordPress eklentisi WooCommerce’dir.

Eklentiyi kurduğunuzda, web sitenize bir e-ticaret sayfasında olması gereken en önemli sayfalar olan Alışveriş sepeti, Mağaza Sayfası, Ödeme Sayfası, Giriş Sayfası gibi sayfaları otomatik olarak kurar.

Ayrıca içerdiği detaylı ürün yönetimi sayfaları ile çok kısa bir şekilde e-ticaret siteniz için ürünlerinizi ekleyebilir, ürünleriniz için farklı varyasyonlar yaratabilir, stok takibi yapabilir ve POS entegrasyonları ile anlaşmalı olduğunuz bankalara ödeme alabilirsiniz.

 

6. Litespeed Cache (Cache ve Optimizasyon)

Litespeed Cache - En iyi Ücretsiz WordPress Eklentisi

WordPress sitelerde eklenti kullanımı arttıkça websiteniz yavaşlamaya ve şişmeye başlar. Bu durumu düzeltme için cache eklentileri kullanmanız gerekir. Piyasada birçok ücretsiz cache eklentisi bulunmaktadır. Bizim önereceğimiz eklenti ise Litespeed Cache. Ücretsiz cache eklentileri arasındaki en iyi wordpress ücretsiz eklentisi diyebiliriz.

Litespeed Cache eklentisi, web sitenizin yavaşlamasını veya yavaş açılmasını sağlayan birçok problemi düzeltebileceğiniz harika bir yazılımdır.

Litespeed’in veritabanı optimizasyon özelliklerini kullanarak, hem veritabanındaki gereksiz girişleri silebilirsiniz. Ayrıca yazılarınızın eski sürümleri de WordPress veritabanında saklanır. En ufak bir kelime değişikliğinde bile WordPress bu değişikliği veritabanına kaydeder. Litespeed Database optimizasyonu ile dilerseniz bu sürümleri silerek veritabanınızı rahatlatıp biraz daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Litespeed ile bir başka yapılabilecek önemli ayar ise, sayfa yüklenirken web sitesinin sunucuya istek gönderi sayısını azaltmak. İstek sayısı ne kadar fazla ise, web sitenizin açılma hızını o kadar etkileyecektir.

Litespeed ayarlarını yapmadan önce sitenizin hızını GTMetrix, Pingdom veya WebPageTest gibi siteler ile kontrol ederseniz, istek sayısını görebilirsiniz.

İstek sayısını düşürmek için sitenizde yüklenen CSS ve JS dosyalarını hem küçültmek (Minify) hem de birleştirmek (Combine) gerekmektedir. Böylece birleşmiş CSS ve JS dosyaları 10 istek yerine 1 istek gönderecek ve sitenin hızını olumlu yönde etkileyecektir.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, bu özelliklerin hepsini aynı anda açmamak, tek tek açarak sitenin görüntüsünün bozulup bozulmadığını kontrol etmek. Çünkü özellikle JS ağırlıklı bir siteniz varsa (slider vb içerikli), minify ve combine özellikleri web sitesinin görünümünü bozabilmektedir.

 

7. WPForms (Form)

WpForms En iyi Ücretsiz WordPress Eklentisi

Konu formlar olunca herkesin ilk aklına gelen WordPress eklentisi Contact Form 7’dir. Ancak Contact Form 7’nin çalışırken sunucunun işlemcisini çok yorduğu belirtilmiştir. WPForms ise, sunucuyu yormayan, tasarım ve kullanım kolaylığı bakımından çok daha üst düzey bir eklentidir. Şu anda 3 milyondan fazla WordPress sitesinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu bakımdan form için kullanılabilecek en iyi ücretsiz wordpress eklentisi diyebiliriz.

Dakikalar içinde formunuzu oluşturup yayına alabilmenizi sağlayan WPForms eklentisi, WP Mail SMTP eklentisi ile entegre olarak çalışmakta ve Google Captcha için ayrı bir eklenti ihtiyacı oluşturmamaktadır.

Tasarımsal olarak da temel düzeyde HTML bilgisi isteyen Contact Forms 7’ye göre gelen maillerin görsel tasarımı önceden yapılmış olduğundan fazladan kod ile uğraşmanıza gerek kalmıyor.

 

8. reSmush.it Image Optimizer (Optimizasyon)

reSmush.it - En iyi Ücretsiz WordPress Eklentisi

Bir web sayfasının boyutunu en çok etkileyen faktörlerin başında görseller gelir. Görsellerinizi web sitesine yüklerken optimize etmeden yüklerseniz, normalde 300 piksellik bir yerde görünmesi gereken resim dosyasını 3000 piksel olacak şekilde yüklerseniz, web sitenizin açılma hızı oldukça düşecek bu da SEO sıralamanızı olumsuz etkileyecektir.

reSmush it, kurulduktan itibaren web sitenizdeki tüm görsel dosyalarını belirlediğiniz oranda görsel kalite olacak şekilde tek tıkla optimize ediyor. Daha sonrasında da yeni eklediğiniz tüm görsel dosyalarını otomatik olarak optimize ediyor.

resmush.it - En iyi ücretsiz WordPress eklentisi

En güzel yanı da tamamen ücretsiz olması. Bu yazıda ücretli versiyonu olmayan tek eklenti olup, tam anlamıyla en iyi ücretsiz WordPress eklentisi.

 

9. Easy Table of Contents (İçerik)

Easy Table of Contents - En iyi ücretsiz WordPress Eklentisi

WordPress sitenizi blog amaçlı kullanıyorsanız ve 1000 kelime üzeri yazılar yazıyorsanız, SEO içinde bakılan kriterlerden olan içerik tablosu kullanmıyor olabilirsiniz. İçerik tabloları, yazınızın ana başlıklarını yazının en başında liste halinde gösteren tablolardır. İsterseniz bu tabloları bir WordPress eklentisi kullanmadan kendiniz de oluşturabilirsiniz ancak çok temel HTML bilgisi istemesi dışında, yazınızın uzunluğuna ve başlık hiyerarşisine göre ciddi bir zaman harcamanız gerekebilir.

Easy Table of Content eklentisi, yazdığınız yazıdaki bütün başlık etiketlerini hiyerarşik olarak algılayıp, bütün linkleri otomatik olarak oluşturuyor. Hatta sayfada sizin belirlediğiniz sayının  üzerinde başlık etiketi olduğunda kendini sayfaya otomatik olarak yüklüyor.

Görünüm ve pozisyon ayarları da yapabildiğiniz eklenti, websitenize ekstra bir yük bindirmiyor ve okuyucular için faydalı bir özellik ekliyor. Rank Math’in SEO puanlama kriterlerinden bir tanesi de içerik tablosu olup olmadığıdır. Sayfa veya yazınızın SEO puanını yükseltmek gibi bir amacınız varsa gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. İçerik tablosu konusunda kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz WordPress eklentisi.

 

10. ManageWP Worker (Yönetim için en iyi ücretsiz WordPress eklentisi)

ManageWP Worker - En iyi ücretsiz WordPress eklentisi

Daha çok webmasterlara yönelik bir eklenti olan ManageWP Worker eklentisi, web sitenize kurduktan sonra managewp.com adresinden siteye tanıtılarak, WordPress sitenizi uzaktan yönetmenizi sağlıyor. Tamamen ücretsiz olan bu hizmet, istediğiniz kadar WordPress sitesi yüklemenize izin veriyor.

ManageWP Worker ile web siteniz için şunları yapabilirsiniz.

  • WordPress sürümü yükseltmek
  • Eklentilerinizi güncellemek, etkinleştirmek veya kaldırmak
  • Veritabanı optimizasyonu ve içerik sürümlerini silmek
  • Güvenlik testi ve raporu
  • Aylık backup alma
  • Hız ve optimizasyon testi
  • Google Analytics raporları
  • Detaylı müşteri raporlama
  • Yapım aşamasında veya Bakımda sayfası koymak
  • Kullanıcı yönetimi

Eğer birden fazla WordPress siteniz varsa, sitelerinize girmeden bütün detaylarını görebileceğiniz muhteşem bir hizmet. Ve tamamen ücretsiz. Ücretli versiyonunda da web sitenizin ulaşılıp ulaşılamaz olduğunu takip eden Uptime Monitor, SEO sıralamanızı takip eden SEO Ranking, daha kişiselleştirilebilir ve ayarlanabilir bir yedekleme hizmetine ulaşabilirsiniz. Webmasterlar için en iyi ücretsiz wordpress eklentisi olduğunu düşünüyoruz.

Categories

Yazı İçerikleri